Stolica Majorki słynie także ze wspaniałych zabytków, m.in. gotyckiej katedry La Seu. To arcydzieło świadczące o niebywałym kunszcie ówczesnych budowniczych stanowi też serce nabrzeża oraz miasta.

Katedra Santa Maria Palma w Pallma de Mallorca

Katedra ta jest wyjątkowa pod wieloma względami – potężna i majestatyczna robi ogromne wrażenie, stojąc na wzgórzu i górując nad miastem. Co ciekawe, duży udział w jej projektowaniu miał Antonio Gaudi, genialny architekt, którego dzieła można podziwiać w Barcelonie. Jej budowę ukończono w 1346 roku, ale prace trwały aż ponad 100 lat!

Dwa witraże w kształcie koła składają się z 1236 kryształów mieniących się różnymi barwami, co przypomina kwiat. 11 listopada oraz 2 lutego można podziwiać dzięki temu wyjątkowe zjawisko świetlne.

Rozeta katedry stanowi największą spośród wszystkich gotyckich katedr w Europie. Aby móc ją podziwiać w całej okazałości, trzeba wybrać się do samego serca Starego Miasta Palmy. Podczas wakacji można też trafić na liczne imprezy zorganizowane – m.in. koncerty, kino plenerowe, festiwale itd. Centrum i mieszcząca się tutaj katedra to miejsca, gdzie koniecznie trzeba się udać. Katedra to bez wątpienia najwspanialsza budowla na całej wyspie.

Ponadto została pięknie wkomponowana w Starówkę, które oddzielają ją od morza. Tak wyjątkowa sceneria budzi zachwyt wszystkich turystów, a spektakl kolorowych świateł oczarowuje bez wyjątku, podobnie jak jej architektura.

Powierzchnia świątyni wynosi 6.600 mkw. Długość wynosi 121 metrów, a szerokość 55 metrów. Robi wrażenie? Ma także jedną z najwyższych naw z gotyckich katedr na świecie – wynosi ona 44 metry.
(KK)